Abdominoplastika: Postava ve formě (nejen) do plesových šatů

Babí léto je tu a s ním i přetrvávající stesky žen, že pro nadcházející podzimní sezónu nemají dostatečně ploché bříško do některých outfitů. Jak se zbavit toho, co na sobě nemáte ráda a užívat si nejen nadcházející období v dokonalé formě?

Řešením právě nadměrných tukových zásob nebo naopak nevzhledných kožních převisů po úbytku váhy anebo také povolené břišní stěny po porodu je abdominoplastika. Tedy zákrok plastické chirurgie, který pomůže tam, kde nebude fungovat cvičení či diety.  I když v přípravné fázi k této operaci, pokud je důvodem tukový nadbytek, je práce na sobě podmínkou. Nejprve je třeba váhu redukovat vlastními silami.  Jiná věc je trápení s vyklenutým bříškem v důsledku rozestoupených břišních svalů po porodech anebo již zmiňované kožní nadbytky po výrazném zhubnutí, které naopak trápí mnohem více muže.  Tady je operace břicha s velmi výrazným efektem jediným řešením.

Kdy je zákrok vhodné plánovat? Pokud víte, že již nechcete otěhotnět, začali jste se zdravým životním stylem a zhubli na svou vysněnou hmotnost. Což potvrzuje i MUDr. Petra Moravcová: „Zákrok doporučují klientkám, které už nechtějí rodit. Mohlo by se totiž stát, že po dalším porodu by efekt operace šel vniveč a klientka by byla tam, kde před operací, která jednak stojí přece jen nějaký zásah do těla a pak také čas a peníze.  Navíc je dobré mít uzavřené hubnutí a neplánovat velké úbytky další – tím by kožní převis mohl zase vzniknout. Dobré je také po zákroku pokračovat v nastaveném životním stylu. Pozor v téhle souvislosti totiž na jednu věc. A sice pokud abdominoplastiku spojíme s liposukcí, což lze, aby se křivky dotvarovaly, může opětovným přibýváním na váze dojít k deformitám na těle.  Vysvětlím: Tam, kde liposukce proběhla sice nepřiberete, ale přibíráte v partiích liposukcí nedotčených.“  Samotný efekt operace je jinak velmi stabilní.

Abdominoplastika nemá jen estetické opodstatnění, ale významné jsou zejména zdravotní důvody. „Klienti – muži i ženy, mohou mít velké bolesti zad spojené s tím, že mají rozestoupené břišní svaly a povolenou břišní stěnu. Takže operací zlepšujeme tonus svalového korzetu. Pokud byly zdravotní komplikace primární pohnutkou k operaci, je ploché bříško a figura di plavek už jen bonusem. Stejně jako třeba nevzhledné strie na kůži, které se v rámci operace s odstraněním kůže, prostě ztratí taky“, vysvětluje s úsměvem MUDr. Petra Moravcová.

Postup operace vždy zvolí lékař během konzultace s klientem. Lze ji kombinovat s liposukcí a lze v případě menších rozsahů zvolit i ambulantní podobu bez hospitalizace a narkózy.

Jak je to s klidovým režimem? Po zákroku je doporučen na dva týdny, k plné fyzické zátěži se může člověk při nekomplikovaném průběhu hojení vrátit po šesti týdnech, ke sportu pak po třech měsících.