Budoucnost je v přirozenosti

MUDr. Petra Moravcová odpovídá na často kladené dotazy.

Které zákroky jsou v současnosti nejoblíbenější a proč?

Záleží na tom, o čem se bavíme, zda o korektivní dermatologii nebo plastické chirurgii. V prvním případě je stále a dlouhodobě v oblibě aplikace botulotoxinu vedoucí k redukci mimických vrásek zejména v okolí očí a na čele a výplně rtů. Musím ale říct, že k mé velké radosti se stále více, alespoň mé klientely, přiklání ke světovému trendu bezchybné pleti. To znamená, že se věnují jejímu stavu komplexně pomocí různých miniinvazivních technik estetické dermatologie i skinboosterů a upouštějí od injekčních výplní, které, když se přeženou, nevedou k hezkému efektu, protože popírají trend přirozenosti.

A s tímto trendem souvisí i oblíbené operace plastické chirurgie. U nás stále ještě vedou augmentace prsou, čili jejich zvětšení implantátem různých velikostí, ale zbytek světa se již orientuje na přirozenější tvary. To neznamená, že se prsa nezvětšují, ale ze slávy ustupují větší implantáty, které si jejich majitelky nechávají čím dál častěji vyndávat a případně měnit za menší. Mně osobně je tento posun vidění estetiky těla velmi blízký a myslím, že klientela s takovou představou o anti-aging medicíně mě i vyhledává.  Sama nemám ráda extrémy v oboru estetické medicíny, a proto podobné zákroky ať už esteticko dermatologické nebo spadající do plastické chirurgie, nedělám.

Existují zákroky, které neděláte ráda?  

To je právě ten extrém, kdy je na první pohled jasné, že si dotyčný pomohl nějakým zásahem zvenčí a ke všemu výsledek nekoresponduje s fyziognomií těla, je na hony vzdálen biologickému věku a tak podobně.  Ale samozřejmě každý plastický chirurg má své postupy, které dělá rád a které méně rád. Mám to tak i já, ale to rozhodně neznamená, že je neprovedu.  Tak to má ovšem každý člověk ve své profesi. To je lidské.

Setkala jste se někdy s nějakými bizarními požadavky na plastickou operaci nebo jiný zákrok? Mají někdy vaši klienti nesplnitelné požadavky a jak to řešíte?

Setkala. V mé praxi je nadmíru důležité vycházet z toho, co na obličeji či těle je, laicky řečeno: jaká je výchozí podoba. A ne rovnou z toho, co by si klient představoval – například podle fotografie některé celebrity. Protože takového efektu nemusí být v konkrétním případě reálné dosáhnout. Uvedu příklad:  Když má třeba slečna drobné rty, tak po prvním zásahu velké rty opravdu nevymodelujeme. To je stejné jako s prsy. Když má někdo jedničky, tak z nich těžko udělám pětky na první dobrou. Nehledě na to, že tyhle extrémy já právě ani nechci dělat. Součástí mé práce je proto klientce vysvětlit, proč pro ni operace vhodná není. A když nedojde ke shodě, nedá se nic dělat a operace se u mě nekoná.

Jde podle vás stárnout s grácií a s rozumným využitím služeb estetických lékařů?

Je to především o každém z nás. Myslím tím lékaře – plastické chirurgy a estetické dermatology. Měli bychom mít soudnost, neslibovat nesplnitelné, neprodávat své služby za každou cenu. Ale myslím si, že ti dobří už to takhle mají nastavené. Mělo by nám jít o to, aby se klienti v našich rukách cítili dobře a vraceli se.  A měli bychom vysvětlovat, že mnohdy je méně více. A na tom si zakládat.  A taky bych doporučila věrnost jednomu expertovi. Stanovit si plán postupných, méně provokujících zásahů ve jménu nenásilného zpomalení stárnutí, a ten dodržovat.

Kde vidíte budoucnost estetické medicíny? Jak bude vypadat třeba za deset let, co budou oblíbené zákroky a proč?

Jak už jsem zmínila, už nyní je ve světě zejména vidět zlom: od extrémů se vracíme k přirozenosti. Tomu, aby člověk zákroky podstupoval se svět nevyhne, a já sama si myslím, že péče o sebe sama je pro životní pohodu důležitá, ale současně se mi líbí trend zákroků, které nejsou okamžitě rozpoznatelné.  Tvář, na které nemáte jedinou vrásku, a která je injekčně vyplněná či korigovaná do posledního detailu sice umíme udělat taky a klientky si podobné zákroky stále ještě žádají, ale už ne tak často. Stárnutí s grácií, kdy vylepšujeme drobné vady, je to, co v budoucnu bude trendem i u nás. V korektivní dermatologii i plastické chirurgii.

To znamená, že důraz bude kladený na celostní přístup?

To je jasné. Zdravá strava, sport, spánek, míň stresu… To vše vás udělá krásnějšími a zákroky už pak budou jen třešničkou na dortu. Tou nadstavbou. Ne začátkem.