Botulotoxin

Jedná se o jed produkovaný bakteriemi Clostridium botullinum, který se pro lékařské účely vyrábí uměle. V medicíně se používá roztok botulotoxinu A. Botulotoxin způsobí přerušení nervového spojení mezi nervem a svalem, který poté zůstane povolen. V estetické medicíně je tedy s oblibou používán k redukci mimických vrásek. Botulotoxin je postupně organismem odbouráván, a tak přestává postupně působit a obnovují se i schopnosti svalů, jejich smršťování a tudíž opět tvorba vrásek. Délka trvání účinku je velmi individuální, uvádí se zhruba 6 měsíců. Použití botulotoxinu má však své kontraindikace : těhotenství, kojení, poruchy nervosvalového přenosu, některá neurologiká onemocnění, či alergie na některou složku preparátu.

Botulotoxinem je možné i redukovat nadměrné pocení. V tomto případě botulotoxin působí tak, že do potní žlázy zablokuje přístup vzruchu, který dává informaci, aby produkovala pot. Toto je možné využít v oblastech jako je podpaží, chodidla, dlaně. Pokud se však jedná o problém s celkovým nadměrným pocením, je vždy nutné vyšetřit příčinu, což může být např. onemocnění štítné žlázy, obezita či jiné onemocnění.

Aplikace je prováděna  po ochlazení místa vpichu tenkou jehličkou a trvá jen pár minut. Po aplikaci můžete ihned odejít domů. Je třeba jen dodržet režimová opatření k docílení perfektního výsledku.

V případě mírné asymetrie či požadavku na silnější efekt je možné zákrok korigovat doplněním dávky botulotoxinu. Toto je však možné maximálně do měsíce po prvním ošetření, aby nevznikla na účinou látku rezistence, a ten poté přestal úplně fungovat.

Doporučená opatření po aplikaci botulotoxinu

Po aplikaci botulotoxinu je doporučeno dodržovat tato opatření:

  • Po dobu 6 hodin po ošetření držet vzpřímenou polohu hlavy. Nepředklánět se, nelehnout si.
  • 2 dny necvičit, především se vyvarovat poskokům a prudkých pohybů hlavy.
  • 2 dny po ošetření není vhodné cestování letadlem.
  • 2 týdny vynechat kosmetické masáže, pobyt na slunci či v soláriu, návštěvu sauny apod.