Gynekomastie

Pokud muže trápí žensky vypadající prsa, je možným řešením provedení operace gynekomastie.

Základní informace

Gynekomastie je zvětšení prsních žláz u mužů. Existují dva typy gynekomastie – pravá gynekomastie – kdy jde o prosté zvětšení prsní žlázy, či tzv. pseudogynekomastie – kdy jsou prsa zvětšena v důsledku zvýšeného ukládání tuku v oblasti prsou. Často je toto spojené s obezitou. Pravá gynekomastie může být způsobena hormonální dysbalancí, vlivem některých léků, či v souvislosti s některým systémovým onemocnění. Je tedy potřeba i určit důvod vzniku gynekomastie. Před případnou operací je proto doporučeno absolvovat endokrinologické vyšetření a také ultrazvuk prsů.

Pokud je tedy příčinou skutečně zbytnělá prsní žláza, provádí se její odstranění. Pokud je zvětšení prsů způsobené nahromaděním tuku, pak je možné provedení pouze liposukce prsou. Obě metody je možné kombinovat.

Průběh operace

Operace dle náročnosti trvá cca 1-1,5 hodiny, je prováděna v celkové anestezii a po operaci je nutná 1-2 denní hospitalizace. Někdy mohou být během operace zavedeny drény, které se odstraňují před propuštěním.

Pokud je tedy příčinou skutečně zbytnělá prsní žláza, provádí se její odstranění. Pokud se zvětšení prsů způsobenou nahromaděním tuku, pak je možné provedení pouze liposukce prsou. Obě metody je možné kombinovat. Po provedené liposukci nejsou žádné výrazné jizvy, jen drobné ranky, kterými se zavádí odsávací kanyla. Pokud je nutné odstranění žlázy, je řez proveden v dolním okraji prsního dvorce, při větším rozsahu kolem celého dvorce. V případě velkého množství nadbytečné kůže je třeba zmenšit i kožní kryt a je tudíž nutné provést řez kolem dvorce a svisle dolů pod dvorec. Okraje rány jsou šité vstřebatelnými stehy, není tudíž nutné jejich odstranění. Operační rány jsou přelepené náplastmi a kryty sterilní gázou, poté je navlečena kompresivní vesta.

Rekonvalescence, pooperační pokyn

Doba hospitalizace po operaci je zpravidla 1 den. Třetí den po operaci je možné vestu a sterilní krytí sundat (náplasti ponechat!)  a vysprchovat se. Poté je nutné jizvy, které jsou kryté náplastmi, přestříkat dezinfekcí a opět obléknout kompresivní vestu. Vesta se nosí 4 týdny. Po operaci doporučujeme týden klidový režim. Plná fyzická zátěž je dle rozsahu provedené operace možná za 4 týdny. Cca po 3 týdnech je po kontrole lékařem vhodné začít s péčí o jizvy. Provádět tlakové masáže, ošetřovat je přípravky na jizvy či použít silikonové náplasti. Jizvy nevystavujte slunečnímu záření. Používejte krém s ochranným faktorem 50+.

Ceník

Operace prsou u mužů – gynekomastie
31.000,- Kč