Operace břicha

Základní informace

Pokud Vás trápí nadměrné tukové zásoby v oblasti břicha, povislá kůže či povolená břišní stěna , může Vám pomoci operace břicha – abdominoplastika. Zmíněné problémy mohou být způsobené u žen po těhotenství a porodu, ale také po výrazné redukci váhy , a to i u mužů. U mužů je však třeba zdůraznit, že tuk se ukládá v břišní dutině a nikoliv v podkoží, tudíž abdominoplastika tento problém nevyřeší a je třeba před plánovanou operací kožního převisu ještě co nejvíce redukovat váhu.

U žen po těhotenství a porodu bývá velmi často v břiše přítomna tzv. diastáza, neboli rozestup břišních svalů. Toto může způsobovat nevzhledné vyklenutí břicha. I toto lze abdominoplastikou korigovat.

Pokud je  přítomné i velké množství tuku v operované oblasti, je možné provést spolu s abdominoplastikou také  liposukci břicha a boků.

Po osobní konzultaci s lékařem je určen přesný postup a rozsah zákroku.

Existuje několik variant operačního zákroku

Abdominoplastika – řeší kožní převis a povolenou kůži břicha většího rozsahu

Abdominoplastika s liposukcí – řeší kožní převis a povolenou kůži břicha většího rozsahu spolu s provedenou liposukcí boků

Miniabdominoplastika – v případě malého kožního nadbytku v podbřišku (ne nad pupíkem), řez a tedy výsledná jizva je kratší.

Miniabdominoplastika s liposukcí – v případě malého kožního nadbytku v podbřišku (ne nad pupíkem), řez a tedy výsledná jizva je kratší, spolu s liposukcí boků

Součástí všech typů operace břicha může být také sešití a zpevnění rozestupu břišních svalů (diastázy).

Rekonvalescence, pooperační pokyn

Hospitalizace po operaci břicha je zpravidla 2-3 dny, dle rozsahu operace. Po zákroku můžete cítit zvýšenou bolestivost břicha, zvláště při vstávání z polohy vleže. Bolest je samozřejmě možné tišit analgetiky. Při operaci jsou zavedeny drény, které odvádějí přebytečnou tekutinu. Drény se odstraňují před propuštěním do domácího ošetřování. Po operaci je doporučen šetřící dietní režim, kvůli lepší rekonvalescenci střev po změně jejich polohy. 3-4 dny po operaci je možné sundat kompresivní prádlo/pás a sterilní krytí a osprchovat se (ne koupel ve vaně). Rána se sprchuje přes náplasti, které se poté jemně osuší a postříkají dezinfekcí (Cutasept). Poté se opět navlékne komprese.

Klidový režim je doporučen cca 2 týdny. Plná fyzická zátěž při nekomplikovaném průběhu je možná nejdříve za 6 týdnů, sport za 3 měsíce.

Při pooperační kontrole po dvou týdnech jsou odstraněny náplasti z ran a je vhodná doba začít s péčí o jizvy. Ty by měly být promašťovány buď speciálními krémy na jizvy nebo lékařskou čistou vazelínou. Je také možné použití speciálních silikonových náplastí pro dlouhodobou péči o jizvy.

Výsledek abdominoplastiky může být zhoršen váhovými výkyvy po provedeném zákroku, ať už ve smyslu přibývání na váze či naopak úbytku.

 

 

 

Ceník

Abdominoplastika
55.000,- Kč
Abdominoplastika s liposukcí
59.000,- Kč
Miniabdominoplastika
39.000,- Kč
Miniabdominoplastika s liposukcí
45.000,- Kč
Operace pupeční kýly
20.000,- Kč