Operace nosu

Operace nosu – RHINOPLASTIKA KOMPLETNÍ nebo OPERACE MĚKKÉ ČÁSTI NOSU

Trápí Vás velký nos, křivý nos, nos vybočený, či snad nevzhledná „bambule“ ? Asymetrie nosu mohou být vrozené nebo získané (např. po úrazu). Nos je dominantou obličeje, a tak lidé, kteří trpí některý ze zmíněných problémů a trápí se tím, mají sklon k nízkému sebevědomí, nevěří si, neradi se fotí a celkové nejsou se sebou spokojeni. V tomto případě je vhodné uvažovat o plastické operaci nosu, která dokáže toto výrazně a úspěšně vyřešit. Člověk je poté sám se  sebou více spokojen a zvyšuje se tak kvalita jeho života.

Základní informace

Operaci nosu je možné provést až po kompletním ukončení vývoje, což bývá po pubertě, nejčastěji po 18.roce života.

Pokud je nutné řešit jen kostěnou část nosu, např. v případě výrazného orlího nosu, či hrbolu na nose, provádí se tzv. operace tvrdého nosu. Pokud se jedná o korekci jen špičky nosu (asymetri, bambule), tedy chrupavek, jedná se o operaci měkkého nosu. Pokud je problém na obou částech, provádí se tzv. kompletní rhinoplastika. Existují dva možné přístupy – otevřená a zavřená metoda. Při tzv.zavřené metodě se provádí řez na vnitřní straně nosu. V případě, že je nutná komplikovanější korekce, využívá se tzv. otevřená metoda, při které je řez veden pod nosními dírkami. Jizvička je poté malá a téměř neviditelná.

Operaci měkkého nosu je možné provést pouze v lokální anestezii, bez nutnosti následné hospitalizace. Ostatní operace se provádějí v celkové anestezii, zpravidla s jednodenní hospitalizací.

Průběh operace

Celková operace nosu je prováděna v celkové anestezii. Během operace je upraven celkový vzhled a velikost nosu korekcí tvrdé i měkké části a vytvarování do požadovaného tvaru. Do nosu je zavedena tamponáda. Toto může být nepříjemné, protože je pacient odkázán pouze na dýchání ústy. Poté je nos kryt sádrovou dlahou, která je zafixována k obličeji náplastmi.

Rekonvalescence, pooperační pokyn

Hospitalizace po operaci nosu v celkové anestezii je jednodenní. Zpravidla druhý den po operaci lékař pinzetou vyjme tamponádu. Toto není bolestivé, jedná spíše o nepříjemný pocit, který však trvá jen několik vteřin. Sádrová dlaha musí na nose zůstat 14 dní. Během této doby se může sádra, vlivem opadajících otoků, uvolnit. Stačí ji pouze zafixovat použitím nové náplasti. Každý den po operaci je vhodné čistit nosní dírky kosmetickou štětičkou namočenou do dezinfekce či borové vody. Po operaci je normální přítomnost otoků v oblasti nosu a očí, časté jsou i modřiny. První dny po operaci je tudíž doporučeno nos a oči chladit gelovými polštářky, které však musí být např. v čisté utěrce, nepřikládat přímo na obličej. Také je možné otoky redukovat užíváním léků proti otokům – Aescin (k dostání v lékárně bez předpisu). Při nekomplikovaném průběhu pacient přichází zpravidla na 2 pooperační kontroly, po týdnu a poté po 2 týdnech na sundání sádry. Po sundání sádry se dlaha pacientovi ještě ponechává a je vhodné ji ještě 2 týdny používat na noc. Po druhé kontrole a sejmutí sádry je nutné začít s tlakovými masážemi po celé délce nosu, aby se předešlo jizvení. Po operaci je kůže nosu celkem pevně fixována a je třeba ji masážemi uvolnit, aby byla opět volná a pohyblivá. Totéž platí o špičce nosu, která je po operaci tvrdá a je tudíž nutné ji masážemi změkčit. Instruktáž jak masírovat provede lékař po sejmutí sádry. Masáže je nutné provádět několikrát denně.

Týden po operaci je vhodné dodržovat klidový režim, lehká kancelářská práce je možná po týdnu. Plná fyzická zátěž a sport je možný cca po 3 týdnech, ovšem s výjimkou kontaktních či míčových sportů, kde hrozí úder do nosu.

Minimálně ¾ roku po operaci je nutné se vyvarovat přímému slunečnímu záření a kůži nosu chránit krémy s vysokých ochranným faktorem.

Ceník

Operace nosu – kompletní rhinoplastika
52.000,- Kč
Operace měkkého nosu – špičky
27.000,- Kč