Zrcadlo vám prozradí, kdy je čas na úpravu očních víček
Jak poznat kdy je čas na operaci očních víček, blefaroplastiku? Je lepší jít za očním lékařem a nechat si tento zákrok takzvaně udělat na pojišťovnu, nebo se vyplatí připlatit si a svěřit se do rukou plastického chirurga? Odpovědi jsme hledali s MUDr. Petrou Moravcovou z DIVINE CLINIC.
Najdou se tací, kteří mají kočičí oči celý život. A pak tací, kdo od třiceti let sledují pokles očních víček. Dámy asi častěji, protože mají problém nalíčit si linku, nanést oční stíny. Kdy je správný čas vyhledat odbornou pomoc? Lékařka vysvětluje: „Samotné rozhodnutí, kdy je čas na zákrok, je vždy na člověku, který se nad ním zamýšlí. Je dobré provést ho v okamžiku, kdy se vám díky víčku zmenšuje zorné pole, máte oteklé oči, nemůžete se nalíčit, cítíte pálení a řezání v očích, tlak na víčko. Jakmile se cítíte, jak jsem popsala, je dobré objednat se na konzultaci. A k tomu, proč je lepší objednat se k plastickému chirurgovi? Oční lékař neodstraní tukové váčky, které způsobují tlak na víčko, my ano.“
Problémem, který přidává roky, není ale jen „spadlé víčko“, ale také tukový váček pod okem. Špatně se líčí, korektor na něj nefunguje, nevypadá hezky. Paní doktorka souhlasí: „Je to tak a velmi to spolu souvisí. Oko je v očnici umístěno na takovém tukovém polštářku a někdo má vznik tukových váčků daný věkem, někdo geneticky. Je to také varováním, že v této oblasti dobře necirkuluje lymfa.“
Kdy je správný čas na zákrok se objednat? Genetika je neúprosná, můžou se tímto problémem trápit ženy ve věku pětadvaceti let, jakmile tomu tak je snaží se paní doktorka nejprve pomoci neinvazivními zákroky, teprve později bere do ruky skalpel. „Pokožka na očním víčku je tak tenká, že se nedá zákrok desetkrát opakovat. Ideální je začít s úpravami víček kolem čtyřicátého roku věku. Jeden zákrok vydrží cca deset, dvanáct let, pak nám do hry vstupuje gravitace, takže je dobré pokles opět korigovat. Opět ale upozorňuji, že jde o život neohrožující záležitost. Dá se s ní žít. Je to jen zákrok omlazující a posilující sebevědomí. Takže já ho doporučuji. Pokud se bojíte, stačí začít liftingem obočí, aplikací botoxu či kyseliny hyaluronové do čela a podobně, třeba pak zjistíte, jak vám právě zvednutá víčka sluší, a nakonec se pro zákrok rozhodnete.“
Lidé, kteří jej podstoupí, vypadají několik dní, jako by si dali pár koleček s Mikem Tysonem. „Ale to je jen zdání. Rozhodně to nebolí, jak to vypadá. Celý zákrok se provádí jen v lokální anestezii, takže není čeho se bát. Navíc obličejové operace obecně nejsou moc bolestivé. Takže pokud někdo právě zvažuje operaci víček, bolest by si mohl škrtnout ze seznamu důvodů, proč se na konzultaci neobjednat. Pravda, hojení pár dní nevypadá exkluzivně, z mého pohledu za to ale výsledek vždy stojí.“
Pokud se rozhodnete pro změnu tvaru víček, či jakoukoliv jinou úpravu, rozhodně si k paní doktorce nenoste fotografii. Třeba s pocitem, že jí pomůžete, když přesně ukážete, jaký tvar víček je váš vysněný. „Tak to nefunguje. Jako lékařka musím pracovat přesně a jen s tím, co na obličeji je. Úprava podle fotografie je hloupost. Pokud se objednáte k plastickému chirurgovi, musíte mu důvěřovat a vědět, že ví, co dělá.“
Díky spadlým víčkům vypadá člověk unaveně. Oči signalizují hodně a jsou hlavním bodem, kterého si člověk všimne, když komunikuje s druhým. Jakmile máte problém, máte zesláblou pokožku kolem očí, začněte svůj vzhled řešit hned. A budete vypadat skvěle.