Výplně kyselinou hyaluronovou

Zjemnění vrásek a celkové omlazení pokožky kyselinou hyaluronovou patří v estetické medicíně k nejžádanějším zákrokům. Pomocí injekčních výplňových materiálů s kyselinou hyaluronovou je možné eliminovat jemné i hlubší vrásky, dodat objem tvářím či rtům, zpevnit a vymodelovat kontury obličeje, vyhladit jizvičky, odstranit kruhy pod očima i celkově omladit, hydratovat a rozjasnit pleť.

Kyselina hyaluronová

Jde o látku, která se přirozeně vyskytuje v našem těle, kde velmi efektivně hydratuje a zadržuje vodu. V největším množství, až 50%, se nachází ve střední vrstvě kůže (škára – dermis). Ve zvýšené míře se pak vyskytuje i v kostech, chrupavkách a v synoviální tekutině (která snižuje tření mezi klouby při pohybu), v pojivových a kosterních tkáních, v pokožce hlavy a vlasových váčcích, rtech, očích a také zubních dásních.

Kyselina hyaluronová patří společně s kolagenem k základním stavebním prvkům kůže. Kolagen zodpovídá za její zpevnění a kyselina hyaluronová vyživuje a hydratuje kolagen. Tím, že dokáže v buňkách zadržet vodu, udržuje kolagen vlhký a elastický.

Každý člověk má ve svém těle kolem 15g kyseliny hyaluronové, která je rozmístěna v celé tělesné tkáni. Přibližně jedna třetina se jí každý den syntetizuje a je z těla, vč. naší pokožky, vyloučena, aby se vytvořil prostor pro novou. Schopnost těla vyrábět a obnovovat kyselinu hyaluronovou se však s věkem snižuje. Je nepříznivě ovlivněna nejen procesem stárnutí, ale i postupnými hormonálními změnami.

Injekční výplně vrásek

V průběhu stárnutí postupně dochází společně s úbytkem kyseliny hyaluronové i k úbytku podkožní tukové tkáně, atrofii svalů i skeletu, což se v obličeji projevuje propadlými tvářemi, poklesem kontur obličeje a zvýšeným výskytem vrásek na čele, kolem očí, nosu a rtů.

Pro korekci těchto nedostatků estetická medicína velmi efektivně využívá tzv. kožní implantáty, nebo-li injekční výplně. Jde o gelové produkty s obsahem synteticky vyrobené kyseliny hyaluronové s různou hustotou zasíťování. Injekčně aplikovaná kyselina hyaluronová aktivuje v dermis novotvorbu kolagenu a navázáním molekul vody udržuje mezibuněčné prostředí hydratované a pružné.

Výhody výplní kyselinou hyaluronovou

Injekční výplně s kyselinou hyaluronovou účinně vyplní a odstraní střední až hluboké vrásky mezi obočím, nosoretní rýhy (rýhy od kořene nosu ke koutkům úst), marrionety (vrásky od koutku úst ke spodní čelisti), vrásky nad horním rtem i hluboké vrásky na čele. Řeší propadlé tváře, povadlé kontury či asymetrii obličeje, kruhy pod očima i „vpadlé“ jizvy, např. jizvy po akné.

Kyselinu hyaluronovou lze použít ke zvětšení a modelaci brady, stejně tak i pro nechirurgickou plastiku nosu. Velmi oblíbené je zvětšení rtů, kdy je možné kromě zvýraznění červeně rtu i korigovat asymetrii rtů nebo pozdvihnout svislé koutky úst.

Mezoterapie – hloubková hydratace

Kyselina hyaluronová se využívá také pro mesoterapii. Jedná se o metodu omlazení pleti, kdy se kyselina hyaluronová v kombinaci s vitamíny a aminokyselinami aplikuje drobnými jehličkami plošně do podkoží. Ošetření je vhodné zejména v oblasti obličeje, krku, dekoltu a také hřbetů rukou.
Dochází k hloubkové hydrataci, vypnutí pleti a novotvorbě kolagenních vláken. Výsledkem ošetření je efekt rozzářené zdravé kůže s vitálním plným objemem. Pro co nejlepší efekt je vhodné mesoterapii opakovat v několika sezeních.

Vrásky: botul. přípravky nebo kyselina hyaluronová?

V boji proti vráskám jsou velmi účinné obě metody, avšak každá na jiný typ vrásek. B-toxin se aplikuje na mimické vrásky v horní třetině obličeje. Typicky jde o mračivé vrásky mezi obočím, vějířky kolem očí a vrásky na čele. Kyselina hyaluronová se používá pro vyplnění hlubších vrásek, nejčastěji nosoretní rýhy, povislé koutky, vrásky nad horním rtem, kruhy a vrásky pod očima. Tedy všude tam, kde se vyhlazení vrásek docílí jejich vyplněním.

Aplikace kyseliny hyaluronové

Zákrok se provádí po předchozí aplikaci znecitlivující masti, která se nechává působit cca 30min. Aplikace výplně se provádí buď tenkými jehličkami nebo speciálními kanylami, které redukují možnost vytvoření modřiny v místě ošetření.

Aplikaci injekčních výplní lze provést v jeden den současně s konzultací, zákroku (kromě nanesení anestetického krému) nepředchází žádná speciální příprava.

Pro ošetření se velmi často používá kombinace více preparátů a různé koncentrace kyseliny hyaluronové. Stejně tak je v některých případech možné k ošetření jedné oblasti kombinovat aplikaci botul. přípravků s injekčními výplněmi. Záleží, jakého výsledku si přejeme dosáhnout.
Na naší klinice používáme vysoce kvalitní dermální fillery značek: Teosyal, Neauvie, Restylane, RRS a Belotero.

Chci se objednat

Po aplikaci kyseliny hyaluronové

Bezprostředně po zákroku je místo mírně zarudlé, v případě ošetření rtů je nutné první dva dny počítat s mírným otokem. Pro zmírnění zarudnutí a otoku je dobré místa vpichu ihned po aplikaci chladit.

Prvních 6-12h po aplikaci by se neměla výrazně namáhat mimika v obličeji, cca 14 dní od zákroku není vhodné navštěvovat saunu či solárium a vystavovat pleť nadměrnému slunění, nebo naopak chladu. V období po aplikaci dermálních výplní se také doporučuje odložit návštěvu stomatologa či zubní hygieny.

Efekt výplní kyselinou hyaluronovou

Výsledný efekt ošetření je okamžitý a pro ještě lepší výsledek se doporučuje následující dny po ošetření pít hodně tekutin, právě pro vlastnost kyseliny hyaluronové vázat na sebe vodu.

Efekt zákroku není trvalý, obvykle přetrvává 6 – 24 měsíců. Záleží individuálně na výchozím stavu, použité metodě i materiálu, a v neposlední řadě také na zručnosti a profesionalitě odborníka. Aplikaci dermálních výplní (stejně tak i botulin. přípravků) by měl vždy provádět jen zkušený specialista vyškolený v této problematice.

Komplikace po odstranění vrásek kyselinou hyaluronovou

Po aplikaci filleru se může vyskytnout zarudnutí či malé modřinky v místě vpichu i, otok. Při odstranění vrásek se otok objevuje spíše výjimečně, častější bývá po zvětšení rtů. Pokud však místa vpichu chladíte, jsou obtíže obvykle velmi mírné a do pár dnů zcela vymizí.
Po aplikaci injekčních výplní může dojít k alergické reakci, avšak nikoli na kyselinu hyaluronovou, protože jde o látku pro naše tělo přirozenou, ale na některou z doplňujicích látek daného filleru, např. vitamíny nebo anestetikum.
Možnou komplikací po aplikaci injekčních výplní jsou také nerovnosti a hrudky. Ty se mohou objevit při nerovnoměrné aplikaci výplňového materiálu. Nejlepší prevencí této komplikace je zvolit si zkušeného odborníka, který vyplnění vrásek nebo objemu provádí jemně a rovnoměrně. Pokud však přeci jen k této komplikaci dojde, je možné výplňový materiál rozpustit podáním speciální látky.

Kontraindikace k aplikaci injekčních výplní

Zákrok není vhodný pro těhotné a kojící ženy, dále v případě akutního onemocnění (virového, infekčního), u zánětlivého onemocnění kůže (herpes, ekzém, akné, aj.), u pacientů s poruchou srážlivosti krve nebo kteří užívají léky na ředění krve, u klientů s autoimunitním onemocněním, nebo pokud užíváte immunosupresiva či máte sklon k tvorbě keloidních jizev.

Vyplnění vrásek kyselinou hyaluronovou – cena

Oblast aplikace Cena
Kruhy pod očima 3.700,- až 7.400,- Kč
Líce 8.000,- až 15.000,- Kč
Nosoretní vrásky od 8.200,- Kč
Brada, marionety od 8.200,- Kč
Rty od 7.900,- Kč
Konturace obličeje od 16.000,- Kč
Foxy eyes (kombinace Dysport + výplně) od 11.000,- Kč
Mesoterapie od 2.000,- Kč

Reference

„Terezka“

Dobrý den, dnes jsem byla na vyplni kyseliny hya. V oblasti očí kvůli kruhům, opravdu hned je výsledek znát. Paní doktorka má cit a vkus… důvěřuji ji natolik, že k ní v pátek jdu na augmentaci prsou ,líbí se mi její práce a koupila jsem zde i dárkový voucher na operaci očních víček a samozřejmě zase u paní doktorky. Za mně je paní doktorka profesionální a lidská bytost na svém místě.

Zobrazit další

Fotky před a po

 

Zobrazit další

Chci se objednat

Zdroje:
Levin, J. et al, ‚How Much Do We Really Know About Our Favorite Cosmeceutical Ingredients?‘ in The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology 3.2 (2010) pp.22-41 [Dostupné na :https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2921764/]
Jegasothy, S.M et al, ‚Efficacy of a New Topical Nano-hyaluronic Acid in Humans‘ in The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology 7.3 (2014) pp. 27-29 [Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3970829/]
Facial fillers for wrinkles, Mayo Clinic [Dostupné na https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/facial-fillers/about/pac-20394072]