Odstranění mimických vrásek botulin. přípravky

Injekce botulin. přípravků se běžně provádí za účelem redukce a vyhlazení mimických vrásek v horní části obličeje: vodorovných vrásek na čele, mračivých vrásek mezi obočím, vějířků kolem zevních koutků očí či vrásek nad horním rtem. V dolní části obličeje se využívá méně často pro možné vyšší riziko narušení mimiky spodních partií tváře.

Vrásky můžeme zjednodušeně rozdělit do dvou základních skupin. Prvním typem jsou hluboké statické vrásky, kterým se často říká vrásky genetické, protože vznikají s postupujícím věkem a dědičné vlohy mají na jejich výskyt značný vliv. Druhou skupinou jsou vrásky mimické, které vznikají v důsledku opakované kontrakce svalů pod kůží obličeje, např. když se smějeme či mračíme. Mimické vrásky vznikají od velmi útlého věku, nejprve v podobě tenounkých linií, které se však postupem času prohlubují a jsou dobře patrné i v okamžicích, když je mimika obličeje v klidu. Nejčastěji se vyskytují na čele, mezi obočím, okolo úst a především kolem očí.

Jak odstranit mimické vrásky?

Přípravek s obsahem b-toxinu injekčně vstříknutý do svalu chemickou cestou přeruší nervové spojení mezi nervem a svalem. Ten poté zůstane povolen, nemůže se dále smršťovat a vytvářet tak mimické vrásky. Pro tento efekt je tedy s oblibou používán všude tam, kde mimické svaly stahují povrch pleti do vějířku nebo vrásek. Svým účinkem dočasně vyřadí mimické svaly z provozu, ale jen na omezené ploše aplikované látky. Účinek není trvalý, po čase sám odezní.

Účinnou látkou, která se v preparátech pro redukci mimických vrásek využívá, je botulotoxin. Jde o jed, který během fermentace produkuje bakterie Clostridium botulinum. Ačkoli produkty s b-toxinem pocházejí ze stejných bakterií, které způsobují botulismus, množství používaná pro kosmetické účely jsou přečištěná, o mnoho řádů menší a pro lidské zdraví zcela bezpečná. V medicíně se využívá roztoku b-toxinu sérotypu A, který je pro lékařské účely vyráběn uměle.

Přestože kolem botuloxinu koluje i mnoho obav a mýtů, jeho lékařské použití je zcela bezpečné a lety prověřené. V medicíně se využívá již od 70. let 20. století a kromě odstranění vrásek se běžně používá také k odstranění nadměrného pocení, při léčbě migrény a různých spastických stavů v medicíně (např. chorobné skřípání zubů – bruxismus, nadměrně odhalené dásně nebo spadlé koutky očí či úst po mozkové příhodě). Vždy platí, že jeho aplikaci smí provádět výhradně k tomu proškolený lékař, který má nejen potřebné oprávnění a znalosti, ale také zkušenosti.

Jak ošetření probíhá?

Odstranění vrásek pomocí b-toxinu se provádí ambulantně, bez nutnosti anestezie. Aplikace se provádí velmi tenkou jehlou několika vpichy do svalu nebo podkoží v oblasti, kterou potřebujeme ošetřit. Není bolestivá, většina klientů ji vnímá jen jako malé štípnutí.

Zákrok trvá kolem 10 minut. Po první aplikaci efekt ošetření obvykle přetrvává 3-4 měsíce, při opakované aplikaci se může prodloužit až na 6 měsíců.

Doporučená opatření po aplikaci:

  • Po dobu 6 hodin po ošetření držet vzpřímenou polohu hlavy. Nepředklánět se, nelehat si.
  • 2 dny necvičit, především se vyvarovat poskokům a prudkých pohybů hlavy.
  • 2 dny po ošetření není vhodné cestování letadlem.
  • 2 týdny vynechat kosmetické masáže, pobyt na přímém slunci či v soláriu, návštěvu sauny apod.

Jaké vrásky lze b-toxinem odstranit?

Vrásky mezi obočím (mračivky)

Jde o vrásky nad kořenem nosu, které mají podobu svislých rýh mezi obočím. Často se jim říká mračivky, protože se objevují právě, když se mračíme a propůjčují našemu obličeji unavený či nazlobený výraz. Vrásky v oblasti glabely dokážeme ošetřením jemně vyhladit, což vede k omlazenému a uvolněnějšímu vzhledu. Pokud jsou vrásky již hluboce usazené, lze doporučit ošetření dermální výplní v kombinaci s b-toxinem, což je velmi účinný způsob, jak tuto oblast nejen vyhladit, ale i vyplnit současně.

Vrásky na čele

Vodorovné vrásky na čele se objevují na každé tváři v okamžiku údivu či překvapení. Známe je všichni. S přibývajícím věkem však bývají stále patrnější a nadměrné vrásky na čele mohou naší tváři a pleti dodávat starší vzhled. Pokud se výraznější vrásky v obličeji začínají objevovat již po dvacítce nebo třicítce, je lepší zvážit možnosti preventivního ošetření. Bohužel zde totiž platí, že čím déle se s řešením vrásek na čele otálí, tím obtížnější je později dosáhnout co nejlepších výsledků. V případě výraznějších čelních vrásek může být vhodné aplikaci b-toxinu doplnit o další ošetření, např. je nakombinovat s dermální výplní nebo mikrojehličkováním (microneedling).

Vějířky kolem očí

Výskyt jemných vrásek ve vnějších koutcích očí a jejich trvalá přítomnost, i když se právě neusmíváte, je často spojován se stárnutím a přidává tváři na letech. Zejména v okamžiku, kdy se jemné nenápadné linky začnou měnit na hluboké nepěkné vrásky. Injekční aplikace b-toxinu však jejich výskyt velmi účinně redukuje. Je to proto i jedna z nejoblíbenějších oblastí pro toto ošetření. Pro co nejvíce přirozený efekt se u očního okolí vyplatí více malých vpichů.

Vrásky nad horním rtem (kuřácké vrásky)

Tyto mimické vrásky vznikají nad horním rtem vždy, když dochází ke kontrakci svalů v okolí rtů, např. při špulení rtů, pískání nebo pití brčkem. Někdy se jim říká i vrásky kuřácké, což ale může být trochu zavádějící. Je sice pravda, že kouření neprospívá ani vaší pleti, ani vašemu zdraví celkově, ale nemusíte být kuřák, aby se u vás tento typ vrásek objevil. Celkově špatný stav pokožky, zejména v souvislosti s její nedostatečnou hydratací, výživou, nadměrným sluněním a nedostatkem spánku – to vše jsou faktory, které mohou výrazně přispět ke vzniku těchto vrásek.

V případě, že jsou vrásky nad horním rtem zatím méně patrné, samostatná aplikace B-toxinu pomůže pro jejich vyhlazení. U vrásek již více viditelných, hlubších, tam je již vhodné zvolit pro co nejlepší výsledek kombinaci několika estetických ošetření, jako jsou například injekční výplně s kyselinou hyaluronovou, chemický peeling, mezoterapie, microneedling nebo laserová rejuvenace.

Vráska u kořene nosu

Příčná vráska u kořene nosu mívá obvykle podobu jemné tenké linky, která není na první pohled téměř patrná. Avšak s přibývajícím věkem, klesáním pevnosti pokožky, opakující se mimikou, mračením se, ale třeba i v souvislosti s častým otíráním nosu při alergii se může začít prohlubovat a začít esteticky vadit. I zde je možné pomoci, ale i zde platí to, co již zaznělo dříve. Je vždy snažší zjemnit vrásku v okamžiku, kdy teprve začíná být viditelná než v době, kdy je již hluboká a výrazná.

Chci se objednat

Odstranění nadměrného pocení

Účinná látka dočasně zastaví produkci potních žláz v místě aplikace. Jedná se o lokální ošetření, tedy ostatní potní žlázy na těle pracují dále zcela beze změny. Nejčastěji se efektu dočasného útlumu aktivity potních žláz využívá pro redukci pocení v podpaží, ošetřením lze ale řešit i omezení pocení dlaní nebo plosek nohou.

Ošetření probíhá velmi obdobně, jako v případě odstranění mimických vrásek. Před zákrokem se nejprve místo znecitliví krémem s lokálním anestetickým účinkem. Posléze se účinná látka velmi tenkou jehličkou několika mini vpichy aplikuje pod kůži. Nástup účinku je postupný, maximální ho efektu nabývá kolem 5.-7. dne od ošetření.

Efekt trvání odstranění pocení je přechodný, přetrvává v řádu měsíců. Konkrétní doba, po kterou účinek vydrží je u každého individuální, záleží, jak rychle tělo účinnou látku odbourává. Obvykle to bývá 4 a více měsíců. Ošetření je možné, po vymizení účinku, znovu opakovat.

Režimová opatření po ošetření jsou stejná, jako v případě aplikace pro odstranění vrásek: na pár dní je vhodné omezit intenzivní sportovní aktivity a také vynechat návštěvu sauny či solária.

Kontraindikace

Hlavními kontraindikacemi injekčního podání botulotoxinu jsou nervosvalové poruchy (amyotrofická laterální skleróza, Lambert-Eatonův syndrom, roztroušená skleróza, myasthenia gravis), alergie na složky botulotoxinu, aktivní infekce v místě vpichu nebo celkové akutní infekční onemocnění. Ošetření není možné podstoupit v době těhotenství a kojení. Neměli by ho podstupovat ani lidé trpící tělesnou dysmorfickou poruchou. Aplikace nebude účinná u osob, které dříve prodělaly botulismus (jsou vůči účinné látce rezistentní).

Možné komplikace

Komplikace botulotoxinových injekcí mohou zahrnovat mírné modřinky (11 až 25 % pacientů), ptózu obočí nebo očních víček (0,59 % pacientů), lokální hypestezii (snížení citlivosti), suchou kůži, alergickou reakci na komponenty, bolest v místě vpichu, bolest hlavy, asymetrii a nežádoucí kosmetický výsledek. Nežádoucí účinky se mohou objevit v řádu dní po zákroku. Obvykle trvají jen krátce, ve vzácných případech několik měsíců. Vždy jsou jen dočasné, trvalé nežádoucí účinky nebyly popsány.

Opakovaná aplikace b-toxinu

Pro opakované ošetření se doporučuje odstup nejméně 4 měsíců od předchozí aplikace, aby se předešlo možnému riziku tvorby protilátek. Ošetření by v takovém případě mohlo být s nižším či žádným efektem.

 

Chci se objednat

Cena aplikace b-toxinu

Cena závisí na celkovém rozsahu ošetření a množství injekčně aplikovaného materiálu (Dysport).

Oblast aplikace Cena
Glabela 3.400,- Kč
Čelo 2.900,- Kč
Čelo + glabela 6.300,- Kč
Oči zevně 2.900,- Kč
Čelo + oči zevně + glabela 9.000,- Kč
Brada 1.300,- Kč
Koutky úst 1.300,- Kč
Krk 3.400,- Kč
Masseter / žvýkací sval (řešení skřípání zubů) 7.500,- Kč
Nos 1.300,- Kč
Podpaží (proti pocení, obě strany) 11.000,- Kč

Chci se objednat

Zdroje:
From poison to remedy: the chequered history of botulinum toxin dostupné na https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17458494/ [August 26, 2007]
Botulinum toxin type A: history and current cosmetic use in the upper face dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK574523/ [revised April 30, 2022]
Why does skin wrinkle with age? What i the best way to slow or prevent this process? dostupné na: https://www.scientificamerican.com/article/why-does-skin-wrinkle-wit/ [September 25, 2005]
Dermal Filler Do’s and Don’ts for Wrinkles, Lips and More dostupné na https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/dermal-filler-dos-and-donts-wrinkles-lips-and-more [April 2, 2022]

Reference

„IvanaMala“

Perfektní vystupování, profesionální přístup, moc chválím paní doktorku a pochopitelně i sestřičku. Velice děkuji

Zobrazit další

Fotky před a po

Zobrazit další