Syndrom naštvaného obličeje
Nemusíte se cítit rozzlobená, ale zkrátka tak vypadáte. Proč? Protože vaše koutky úst směřují dolů a oči vypadají, jako byste týden nespala. Přesně tato kombinace vede k tomu, že se lidé ve vašem okolí necítí příjemně, komfortně. Dá se s touto genetickou predispozicí něco dělat? MUDr. Petra Moravcová z DIVINE CLINIC má jasno. Stačí doladit několik detailů a váš obličej bude překypovat optimismem.
Vypadáte naštvaně, i když se cítíte skvěle? Nechápete otázky lidí z okolí, kteří se vás soucitně ptají, co se děje, proč jste smutná a zda mohou pomoci? Možná trpíte syndromem skleslého/naštvaného obličeje. Jenže vnitřně překypujete optimismem a nechápete, že si o vás lidé mohou myslet něco jiného. Co s tím?
Je to snadné. Mimika a vzhled tváře už od pravěku byly signálem, ze kterého mohl proti stojící vyčíst, jak se bude komunikovat. Na jaké vlně. „Odjakživa lidé sledují ostatní kolem sebe a podle mimiky například zjišťují, jestli jim hrozí nebezpečí či zda se nebude dít něco nepříjemného. Vizualita je pro lidi nesmírně důležitá. Právě proto mohou lidé působit nepříjemně. Protože se nedá dopředu tušit, co od nich očekávat,“ vysvětluje na úvod paní doktorka, ale obratem dodává, že to je spíš psychologická záležitost než záležitost jejího oboru. „Na druhou stranu je fakt, že my, lékaři plastické chirurgie, umíme i s tímto problémem docela rychle zatočit. Stačí se nebát a přijít.“
Na úvod je nutno říci, že nejvíc s výrazem tváře souvisí tvar očí a pokles víček. A tam se také začíná s opravou – úpravou směřující k optimistickému vzhledu. „Unavený vzhled, nepříjemný pohled a další záležitosti způsobují právě oči. Ty tvoří výraz celé tváře. Někdy se mi dokonce stává, že dorazí klientka a řeší výhradně spodní etáž obličeje, já jí ale vysvětlím, že začít bychom s opravami měly právě v oblasti očí. Únava a smutek jsou dány očním okolím.“
Proč tomu tak je? S věkem klesá nejen elasticita a kvalita kůže v očním okolí, ale kůže obecně, zmenšuje se množství kolagenních vláken v pokožce, ovšem není to jen o kůži a podkoží, jak vysvětluje odbornice: „S věkem atrofují svaly v obličeji stejně jako jinde na těle, tedy zmenšují objem a dochází také k remodelaci kostí v obličeji. To znamená, že lebka dvacetileté ženy vypadá jinak než lebka ženy padesátileté. A třeba na očnicích je to hodně znát. Oko zapadne víc do hloubky, očnice mění tvar… A to samé dělají i rty. Jakoby se resorbují kosti čelisti, a proto u starších žen vidíte, jak ret zapadá. Podtrženo shrnuto, je to dáno tím, že dochází ke změnám jak v kůži a podkoží, tak ve svalech a kostech. Což může vést k tomu, že vypadáte unaveně, naštvaně, negativně.“
Velkou roli v tomto procesu hraje nejen genetika, ale také to, jak intenzivně se o sebe žena stará. „Navíc také platí, že si žena opravdu musí vybrat, zda bude superštíhlá, ale s vráskami v obličeji, nebo se zadečkem, ale bez vrásek.“
Lékařka je přesvědčena o tom, že pokud nechcete stárnout rychle a vnímat poklesy tkání v obličeji, měla byste se věnovat prevenci. „Tou mohou být nejen chirurgické a dermatologické zákroky, ale také pravidelné navštěvování kosmetiky, masáží obličeje, můžete třeba zkusit obličejovou jógu. Svaly budou pracovat více, získávají na objemu, dojde k rozproudění lymfy. Zhoršující se váčky (otoky) pod očima jsou například dokladem toho, že lymfa necirkuluje, jak má, ale samozřejmě příčin otoků je víc.
V každém případě lékařka dodává, že kombinace všech možností, jak si ubrat roky, je správná. A není dobré čekat až na poslední chvíli. „Lépe je předcházet projevům stárnutí, zpomalovat jej, ale nečekat například na dobu, kdy bude ženě padesát, a najednou si uvědomí, že potřebuje upravit oči, rty, krk i další partie. Později je problematické provádět hlubší zásahy. Jejich efekt není tak výrazný. Starostlivost sama o sebe je celoživotní proces. A investice do sebe sama je tou nejlepší, jakou můžete udělat. Prevence se týká i smutného výrazu v obličeji. Je jen na vás, jak si s ním poradíte.“